Robertson Show Results
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Beef
Junior Champion Bull, Airlie B40E, Charolais, A McLachlan; Res. Junior Champ Bull, Ayr Park Banjo, Murray Grey, I & N Wilcox; Senior Champion Bull, Jyndarra Basil, Murray Grey,I & N Wilcox; Res. Senior Champ Bull, Talis Bushwacker, Angus, A McLachlan; Supreme Champion Bull, Jyndarra Basil, Murray Grey, I & N Wilcox.
Junior Champion Female,KO Jane 53, Angus, T Onisforou (Robertson Medal); Res. Junior Champ Female, J&C's Cashflow, Angus, C&B Halliday; Senior Champion Female, KO Vicky 183, Angus, T Onisforou; Res. Champion Female, AYR Park Jacinta, Murray Grey,I & N Wilcox; Grand Champion Female, KO Vicky 183, Angus, T Onisforou (Robertson Medal).
Supreme Beef Exhibit, Jindarra Basil, Murray Grey, I & N Wilcox.
Light Weight Steers1. H T PeppeAngusChevalier College
2. D V MontaraAngusChevalier College
3. Kookaburra Hi HoMurray GreyChevalier College
Heavy Weight Steers1. W CometAngusChevalier College
2. W DuncanAngusChevalier College
3. W XavierAngusChevalier College
Champion SteerHill Top PeppeAngusChevalier College
(Jim & Rose Mauger Memorial Prize)
Beef Teams/Pars Competition
1. AYR ParkMurray GreyI&N Wilcox
2 Airlie CharolaisA McLachlan
3. TrungleyLow LinesB & B Higgins
Most Successful Beef ExhibitorAYR Park Murray GreyI&N Wilcox
Junior ParadersUnder 15yrs16 entries\
1.Elise SelbyChevalier College
2.Georgie Larter
3.Jake AbbottChevalier College
4.Ben TangyeChevalier College
5.Josh C-FajardaChevalier College
Junior Paraders16 - 20 yrs18 entries
1.John MoloneChevalier College
2.Jessica MaloneyChevalier College
3.Emily Ecclestonechevalier College
4.Sam BrownChevalier College
5.Nicole PisanoChevalier College
Judge:Ken McCallum
Robertson Show Poultry Results 2008
Champion Bird of ShowHollis Family
Res. Champ Bird of ShowCec Denney
Champion Large FowlHollis Family
Champion BantamBruce Tiyce
Champion WaterfowlCec Denney
Champion Junior ExhibitorG & J McKenzie
Butterfat and Protein
Competition
Prize Money donated by Berrima Co-Op. Rural Society
Class 1 - Junior 2 LitresProtein
1st Kamilaroi Holsteins - Kamilaroi KG Lustre 9640655
2nd Kamilaroi Holsteins - Glenalbas Durham Jade 9370579 9195668
Class 2 - Senior 2
1st JC & PL Whatman - Fernleigh Go Pam 9876 660
2nd JC & PL Whatman - Fernleigh Tiller Winsome 8733 602
Class 3 - Junior 3
1st Sunnyview Partnership - Sunnyview Cousteau Maida 2 8879 679
2nd Kamilaroi Holsteins - Wyella Lystel Topsy 9317 674
Class 4 - Senior 3
1st JC & PL Whatman - Fernleigh Truman Merry 9376 765
2nd JC & PL Whatman - Ferneligh Zircon 1489 10170 735
Class 5 - Junior 4
1st JC & PL Whatman - Fernleigh Threshold Lucy 11246 715
2nd Kamilaroi Holsteins - Kamilaroi Bigsky Glitter 9363 710
Class 6 - Senior 4
1st Kamilaroi Holsteins - Kamilaroi Bundell Jewel 21 11719 794
2nd Kamilaroi Holsteins - Kamilaroi Lee Cilla 2 12174 752
Class 7 - Mature Cow
1st Kamilaroi Holsteins - Kamilaroi Mason D Buttercup 2 12483 873
2nd Sunnyview Partnership - Sunnyview Leduc Mary 13084 871
DAIRY EXPRESS TROPHY
Cow giving greatest quantity of Total Fat & Protein over 305 Days
Kamilaroi Holsteins - Kamilaroi Mason D Buttercup 2 873
Most Successful Exhibitor in Production Classes
Kamilaroi Holsteins
Hindmarsh Family Trophy
2008 Australian Championship Potato Race
1st: Willie McDonaldThirroul
2nd:Pat PearceRobertson1st Local
3rd:Ryan LoganCrookwell
4thJoe HarknessNew Berrima
5thMatt GroveCrookwell
6thRod McGeeRobertson
7thDoug TilleyRobertson
8thThomas HayterSutton Forest
9thRobert NobleMoss Vale
Ladies:
1st:Toni ParishKangaroo Valley
2ndJodie HowardCrookwell
3rdShere HarknessNew Berrima
4thNicole ClarkPenrose
5thSandra VincentMittagong
Juniors:
1stPaul BriggsMoss Vale
2nd Ryan VandenbergMoss Vale
3rdDaniel AlvaroBraemar
4th Cliff CainesRobertson
5thMitch DittonRobertson
ALL AUSTRALIAN HOLSTEINS FEATURE SHOW
To be conducted under official HFAA Rules
JUDGE: Mr Brad Gavenlock - BERRY NSW
Best Uddered Exhibits nominated by Judges in Milk Classes & these will be eligible for Best Uddered Classes. Production Ribbons awarded in cow classes.
PLEASE SUBMIT LACTATION STATEMENTS FOR EACH COW
CLASSES:
1. All Australian Holstein Class under 12 months at date of show.
Handler to be under 17yrs at date of Show.
1st $20.00, 2nd $15.00, 3rd $10.00m, 4th $10.00
Prize Money donated by Weston Animal Nutrition
2
Sunnyview Dairies
Sunnyview Lheros Bountiful
1460639
20.7.07
Comestar Lheros
Sunnyview Marathjon Bountiful
1
Sunnyview Dairies
Sunnyview Typhoon Princess 3rd
1460634
26.5.07
Sunnyview Typhoon
Sunnyview Garry Princess
3
GA & JP Good
Kelvin Glen Tom (IMP)
1460960
10.7.07
Barrengarry Outside Tom
Kelvin Glen BJ IMP
5
Jason Maloney
Sugarloaf Major Frieda
Cairnsdale Major
Sugarloaf Lightning Frieda
4
Snowden Family
Kamilaroi Kefyre Vicki
1440640
8.3.07
2. Heifer under 12 mths
1st $30.00, 2nd $15.00, 3rd $10.00, 4th $10.00
Price Money Donated by Reeves Transport
2
Natalie Cochrane
Eagle Park Jed Tiffany ET
1/1/07
Juniper Rotate Jed
Eagle Park Comestar Tiffany
5
Sunnyview Dairies
Sunnyview Lheros Bountiful
1460639
20.7.07
Comestar Lheros
Sunnyview Marathjon Bountiful
1
Sunnyview Dairies
Sunnyview Typhoon Princess 3rd
1460634
26.5.07
Sunnyview Typhoon
Sunnyview Garry Princess
3
GA & JP Good
Kelvin Glen BS Jonquil 3rd
1460943
17.01.07
Clinton Park Bullion Jewel
Kelvin Glen Fraser Jonquil
6
GA & JP Good
Kelvin Glen Tom (IMP)
1460960
10.07.07
Barrengarry Outside Tom
Kelvin Glen BJ IMP
7
Jason Maloney
Sugarloaf Major Frieda
Cairnsdale Major
Sugarloaf Lightning Frieda
4
Snowden Family
Kamilaroi Kefyre Vicki
1440640
8.3.07
Kamilaroi Laramie Eve
1422936
1.1.07
3. Heifer 12 mths & Under 18 mths
1st $30.00 & $50.00 Semen Voucher, 2nd $15.00, 3rd $10.00, 4th $10.00
Prize Money donated by Rabobank
1
Snowden Family
Wyella Lheros Comma
1405712
22.7.06
2
SJ Lockhart
Hyfield Icy Baby
4. Heifer 18mths & Under 2 yrs.
1st $30.00, 2nd $20.00, 3rd $15.00, 4th $10.00
Prize Money donated by Landmark Moss Vale
1
Natalie Cochrane
Eagle Park Gibson June
1.2.06
Silky Gibson
Riverview Park Mason Joly
2
Snowden Family
Kamilaroi Kite Marrianne
1390411
7.1.06
5. Pair of Heifers under 2 yrs
1st $20.00 & 10 Straws Semen, 2nd $15.00, 3rd $10.00, 4th $10.00
Prize Money donated by National Foods
Semen donated by Peel Valley Breeding Centre
2
Natalie Cochrane
1
Sunnyview Dairies
4
GA & JP Good
3
Snowden Family
JUVENILE CHAMPION FEMALE - Under 2 Years
Gail Menzies Trophy & $50.00 donated by South Coast & Tablelands Holsteins Society
Natalie Cochrane - Eagle Park Gibson June
Reserve - Sunnyview Dairies - Sunnyview Typhoon Princess
6. Dry cow or heifer 2yrs & Under 3yrs,
1st $30.00, 2nd $25.00, 3rd $20.00
Prize Money donated by Organic Fertilizers
1
GA & JP Good
Kelvin Glen Gibson Tara
1347521
12.05.05
Silky Gibson
Kelvin Glen Prelude Tara
7. Cow in Milk under 2.5 Years
1st $50.00, 2nd $35.00, 3rd $30.00
Prize Money contributed by Mr Peter Whatman
2
Sunnyview Dairies
Sunnyview Aerostar Molly
1357848
21.8.05
Calthorpe Atley Aerostar
Murribrook Leadmaster Molly
1
Chittick Holsteins
Chittick Jerang Eagle
14.8.05
The Till
Cloverleaf Raider Eagle
8. Cow in Milk 2.5 yrs & under 3 yrs
1st $50.00, 2nd $35.00, 3rd $30.00
Prize Money contributed by Elders Moss Vale
1
Sunnyview Dairies
Sunnyview Allen Bountiful 2
1322414
5.2.05
Canyon Breeze Allen
Sunnyview Marathon Bountiful
3
GA & JP Good
Kelvin Glen Ice Ada
1347586
3.6.05
Kelvin Glen Black Ice
Kelvin Glen Jamboree Ida
4
Jason Maloney
Sugarloaf Marcel Fay
18.03.05
Marcel Red
Leduc Fay
2
Snowden Family
Kamilaroi Silky Marrianne
1321038
8.2.05
INTERMEDIATE CHAMPION FEMALE
Under 3 Years
1/2 Tonne Calf Pellets donated by Vella Stockfeeds
Sunnyview Dairies - Sunnyview Allen Bountiful
Reserve - Chittick Holsteins - Chittick Jerang Eagle
9. Dry Cow over 3 years
1st $40.00, 2nd $20.00, 3rd $15.00
1
Sunnyview Dairies
Sunnyview Storm Sasha
880591
5.5.98
Maughlin Storm
Sunnyview Starbuck Sasha 2nd
2
Jason Maloney
Haven View Leduc Butterscotch Major Frieda
19.6.01
Lystel Leduc
Dream Acres Rudolph Butterscotch
10. Cow in Milk 3yrs & Under 4 yrs
1st $80.00 & Voucher, 2nd $50.00 & Voucher, 3rd $30.00
Semen Voucher donated by Genetics Australia/ Herd Improvers
Prize Money contributed to by Sunnyview Partnership
Sunnyview Dairies
Sunnyview Predator Sasha
1275097
7.4.04
Murribrook Predator
Sunnyview Leadmaster Sasha
3
John Whatman
Fernleigh Dusty Buttercup
8.9.04
Newpark Leader Dusty
Fernleigh Lerock Buttercup
4
Jason Maloney
Sugarloaf Cousteau Dot
1.01.04
Silky Gibson
Juror Dot
1
Snowden Family
Wyella KG Jayde
1265663
7.2.04
2
Chittick Holsteins
Chittick Logon Lomas
5.3.04
Logon
Cloverleaf Formation Lomas
11. Cow in Milk 4yrs & Under 5 yrs
1st $80.00 & Voucher, 2nd $50.00, 3rd $30.00
Prize Money donated by Greg Walsh Insurance
1st & 2nd Semen Vouchers donated by Semex Aust.
3
Sunnyview Dairies
Sunnyview Cousteau Maida 2nd
1194188
14.1.03
Silky Cousteau
Sunnyview Leader Maida
1
GA & JP Good
Kelvin Glen Lheros Faith 2nd
1244793
2.7.03
Comestar Lheros
Kelvin Glen Rotate Faith
5
Jason Maloney
Myree Hill Dolph Olga
15.6.03
Wyoming Rudolph
Myree Hill MT Olga
4
Snowden Family
Wyella Quietstar Myra
1224221
21.7.03
2
Chittick Holsteins
Chittick Wanberoo Buttergirl
27.5.03
Wanberoo
Yurrunga Methane Buttergirl
12 .Cow in Milk over 5yrs
1st $100.00, 2nd $60.00, 3rd $30.00
Prize Money donated by Jim Hindmarsh & Co
2
Sunnyview Dairies
Sunnyview Marathon Bountiful
1057920
3.3.01
Sunnyview Marathon Storm
Sunnyview Jiff Bountiful
3
Jason Maloney
1
Snowden Family
Kamilaroi ES Beauty
1172114
30.08.02
13. Progeny Class - Dam & Daughter or 2 Daughters of 1 Dam any age.
1st $50.00 & $50.00 Voucher, 2nd $30.00, 3rd $20.00.
Voucher donated by Genetics Australia/Herd Improvers
Prize Money donated by Jim Hindmarsh & Co
1
Sunnyview Dairies
Sunnyview Marathon Bountiful
Jason Maloney
14. Two Females of One Sire (Sire to be named on Entry Form).
1st $50.00 and Voucher , 2nd $30.00, 3rd $20.00
Prize Money donated by National Foods
Semen Voucher donated by Select Genetics
1
Snowden Family
Comestar Lheros
15. Group of 3 Females, 3yrs & over. Bred & Owned by Exhibitor.
1st $50.00, 2nd $30.00, 3rd $20.00
Prize Money donated by Jim Hindmarsh & Co.
2
Sunnyview Dairies
3
Jason Maloney
1
Snowden Family
16 Best Uddered Cow - $100.00
Donated by National Foods
Snowden Family - Kamilaroi ES Beauty
Senior Champion Female
Commonwealth Bank Trophy
Plus $300.00 donated by South Coast & Tablelands Holstein Society
Snowden Family - Wyella KG Jayde
SENIOR RESERVE CHAMPION
$100.00 donated by South Coast & Tablelands Holstein Society.
Snowden Family - Kamilaroi ES Beauty
Premier Holstein Breeder
Special Ribbon.
Sunnyview Dairies
SUPREME CHAMPION DIARY COW OPEN TO SENIOR & INTERMEDIATE CHAMPION COWS IN ALL BREEDS
Snowden Family - Wyella KG Jayde
ILLAWARRAS
JUDGE: Mr Ian Hindmarsh
Best Uddered Exhibits nominated by Judges in Milk Classes and these will be eligible for Best Uddered Classes Production ribbons awarded in cow classes.
PLEASE SUBMIT LACTATION STATEMENTS FOR EACH COW
1. Heifer under 12 mths 1st $15.00, 2nd $10.00, 3rd $5.00.
Price Money Donated by Landmark Moss Vale
2
AC MacLean
Park Lane Margaret 20
21.4.07
Lynongla Red Roo
1
Sugarwarra Reds
Sugarwarra Buttler Joan
Lemon Grove Buttler
Sugarloaf Joan
3
James Norman
Storman Dingo Jean
7.7.07
Glen Meadow Dingo
Storman Jean
GJ & PM Byrne
Wyalla Lynda 3
3.1.07
Lemon Grove By Gold
W Lynda
GJ & PM Byrne
Wyalla Lynda 4
10.1.07
Lemon Grove By Gold
W Lynda 2
Douglas Bird
Moobaa Rosetha 420
4/07
Kurraroo Pansy Triumph
Kurraroo Rosetta 12th
2. Heifer 12 mths & Under 18 mths 1st $15.00, 2nd $10.00, 3rd $5.00.
Prize Money donated by Weston Animal Nutrition
2
CJ Swan
RO Butters Pride
6.11.06
L Buttler
M pride 142
AC MacLean
Park Lane Milkmaid 31
1.9.06
Meadowhaven Daisy Double
Park Lane Quiver Statley 13
3.08.06
Meadowhaven Daisy Double
1
Cochrane Family
Kangawarra Morgana 2847
12.12.06
Venvale Soverign
Kangawarra Morgana 2365
JF & TA Downes
Mountain Farm Inka
18.9.06
Mountain Farm Alisas Crown
Harley Creek Inka 7
GJ & PM Byrne
Wyalla Daimond 5
27.08.06
Meadow Haven Daisys Prince W Daimond 5
GJ & PM Byrne
Wyalla Duchess 2
2.7.06
Meadow Haven Daisys Prince
Meadow Haven Duchess 128
3
Douglas Bird
Moobaa Tot 410
10/06
Kurraroo Pansy Triumph
Meadow Haven Tot 64th
3. Heifer 18 mths & under 2 yrs 1st $20.00, 2nd $15.00, 3rd $10.00.
Prize Money donated by Organic Fertilizers
2
AC MacLean
Park Lane ruth 64
1.1.06
Venvale Prince
1
James Norman
Storman Butler Jean
3.1.06
Lemon Grove Buttler
Storman Jean
3
GJ & PM Byrne
Wyalla Bell 16
12.1.06
Lemon Grove Butler
W Bell 6
GJ & PM Byrne
Wyalla Blossom 7
10.1.06
Llandovey Crown Vigourous
Meadow haven Blossom 399
Douglas Bird
Moobaa Stardust 416
6/06
Kurraroo Pansy Triumph
Balihaven Stardust 4th
4. Pair of Heifers under 2 yrs
1st $30.00 2nd $15.00, 3rd $5.00.
Prize Money donated by J & M Alcorn
2
AC MacLean
1
James Norman
4
GJ & PM Byrne
3
Douglas Bird
JUVENILE CHAMPION FEMALE - Under 2 Years
1/2 Tonne Calf Pellets donated by Vella Stockfeeds
James Norman - Storman Butler Jean
Reserve - Cochrane Family Kangawarra Morgana 2847
5. Dry cow or heifer 2yrs & Under 3yrs, 1st $20.00, 2nd $15.00, 3rd $10.00.
Prize Money donated by Reeves Transport
CJ Swan
RO Blossom
5.7.05
HV Cosmo
MH Blossom
2
AC MacLean
Park Lane Jean 56
22.8.05
Meadowhaven Daisy Double
Park Lane Sovereign 86
6.9.05
Meadowhaven Daisy Double
1
DJ & RI Norman
Park Lane Gold 28
2.3.08
Lemon Grove Butler
Park Lane Gold 21
3
GJ & PM Byrne
Wyalla Plum 2
5.2.05
Wilmington Kitty Hawke
MH Plum 11
4
GJ & PM Byrne
Wyalla Virgin 2
29.4.05
Willmington Kitty Hawke
W Virgin
6. Cow in Milk under 2.5 Years 1st $20.00, 2nd $15.00, 3rd $10.00.
Prize Money donated by Rabobank
7. Cow in Milk 2.5 yrs & under 3 yrs 1st $50.00 Voucher donated by Farm Services
2nd $20.00, 3rd $10.00
Prize Money donated by Greg Walsh Insurance
1
AC MacLean
Park Lane Pride
14.02.05
Lemon Grove Buttler
2
Cochrane Family
Kangawarra Samantha 2591
30.5.05
Lemon Grove Buttler
Kangawarra Samantha 1770
3
JF & TA Downes
Mountain Farm Curley Bead
20.1.06
Siverleigh Duncan
Harley Creek Curly Peau
GJ & PM Byrne
Wyalla Spec 6
11.1.05
Meadow Haven Daisys Prince
W Spec
INTERMEDIATE CHAMPION FEMALE
- Under 3 Years
Greg Norman Memorial Trophy
Reserve Ribbon & $30.00
Donated by Pure Logistics
AC MacLean - Park Lane Pride
Reserve - Cochrane Family - Kangawarra Samantha 2591
8. Dry Cow over 3 yrs. 1st $30.00, 2nd $15.00, 3rd $5.00.
Prize Money donated by Dr Ian Lean
2
Sugarwarra Reds
Meadowhaven Pride
19.8.97
Blackwood Park Lucas
Meadow Haven Pride 102
1
JF & TA Downes
Meadow Haven Blossom 467
9.1.02
Meadowhaven Daisys Legend
Meadowhaven Blossom 342
JF & TA Downes
Mountain Farm Little Calm
12.1.99
Glen Avon Honey Moon
Rooview Little Salm
4
Douglas Bird
Raybright Madge
3/99
Raybright Midnight
Allen Vale Madge 14th
3
Douglas Bird
MeadowHaven Marle 100th
1.2002
MeadowHaven Bounons
Meadow Haven marle 81st
9. Cow in Milk 3yrs & Under 4 yrs
1st $50.00 & AA & D Whatman Trophy, 2nd $25.00, 3rd $10.00.
Prize Money donated by Jim Hindmarsh & Co.
1
CJ Swan
RO Dahlia 5th
10.11.04
HC Casino
Roblyn Dahlia
2
Douglas Bird
Moobaa Countess 121
7/04
Meadow Haven Topper
Meadow Haven Countess 29th
10. Cow in Milk 4 yrs & under 5yrs.
1st $40.00, 2nd $20.00, 3rd $10.00.
Prize Money donated by Elders Moss Vale
AC MacLean
Park Lane Lot 13
26.08.05
Karrarra Violet Trenton
1
Cochrane Family
Kangawarra Morgana 2365
14.7.03
Kangawarra Butternut
Kangawarra Morgana 2024
2
James Norman
Storman Jean
27.1.03
Baron James HJHBS
Namron Ultimate Jean
3
JF & TA Downes
Park Lane Jean 50
3.8.03
Park lane dockie
Park Lane Jean 41
4
Douglas Bird
Moobaa Winnie 154
8/03
Kurraroo Smart Time
Harley Creek winnie 6th
11. Cow in Milk 5yrs & over.
1st $60.00, 2nd $25.00, 3rd $15.00.
Prize Money donated by Mr AC MacALean
1
CJ Swan
M pride 142
9.6.02
MV Legend
MH Pride 112
CJ Swan
S Topsy 51
19.07.02
MH Topsy Me
S Topsy 19
3
Cochrane Family
Kangawarra Venus 2151
20.7.01
Merricrest Now you see
Kangawarra Venus
Kangawarra Fussy 2001
1.1.2000
VenVale Parkes
WallumLands Fussy 13
2
JF & TA Downes
Mountain Farm Little Calm 3
1.1.01
Kurraroo Eva's Promise
Rooview Little Calm 30
4
JF & TA Downes
Harley Crook Inka 7
7.9.00
VenVale Prince
Harley Creek Inka 4
12 Dam & Daughter 1st $40.00, 2nd $20.00, 3rd $10.00
Prize Money donated by Commonwealth Bank
1
CJ Swan
Cochrane Family
Kangawarra Morgana 2847
Kangawarra Morgana 2365
2
James Norman
Storman Jean
3
JF & TA Downes
13 Pen of Three Cows 3 yrs and over.
1st $35.00
Prize Money donated by Rabobank
1
CJ Swan
2
JF & TA Downes
3
Douglas Bird
14. Best Uddered Cow - Alcorn Trophy
CJ Swan
Meadow Haven Pride 142
Senior Champion Female
Champion - Ribbon & $300.00
Donated by National Foods
CJ Swan - Meadow Haven Pride 142
Reserve: Ribbon & $100.00
Donated by Mr & Mrs EK & JM Alcorn and Don & Robyn Norman
(Eligible for Judging for Supreme Champion Senior Dairy Cow )
Premier Illawarra Breeder
Len Norman Memorial Trophy
Donated by Mrs Mavis Norman
CJ Swan
$125.00 Prize Money in Senior Cow Classes donated by Southern Tablelands Branch of AIS Society
JERSEYS
JUDGE: Jason Hayes, "Hazel Vale" Moss Vale.
Best Uddered Exhibits nominated by Judges in Milk Classes and these will be eligible for Best Uddered Classes. Production Ribbons awarded in cow classes.
Please submit lactation statements for each cow.
1.Heifer under 12 months at date of show. Handler to be under 13yrs at date of Show.
1st $15.00, 2nd $10.00, 3rd $5.00, 4th $5.00
Prize Money donated by Dr Ian Lean
1
Brad Maloney
Sugarloaf Rosie
Lady Smith Annie
2. Heifer under 12 mths - 1st $15.00, 2nd $10.00, 3rd $5.00.
Prize Money Donated by Landmark Moss Vale
1
Robert & Sandra Brown
Foxton Merlin Kate
14.2.07
Willingurry Merlin
Siesta Mals Kate
3. Heifer 12 mths & Under 18 mths - 1st $15.00, 2nd $10.00, 3rd $5.00.
Prize Money donated by Rabobank
1
A Gavenlock
Ingalala Kody Romance
1.7.06
Kody
2
JE Keys
Golden Dot
4. Heifer Over 18 mths & under 2 yrs - 1st $20.00 2nd $15.00, 3rd $10.00.
Prize Money donated by Westons Animal Nutrition
1
A Gavenlock
Ingalala Connection Opal
18.4.06
Connection
5. Pair of Heifers under 2 yrs.
1st $30.00 2nd $15.00, 3rd $5.00.
Prize Money donated by Schofield Holsteins
1
A Gavenlock
JUVENILE CHAMPION HEIFER
Champion - $20.00 & Susan Frost & Doug Norman Trophy
Reserve $15.00 Donated by Pure Logistics
A Gavenlock - Ingalala Kody Romance
Reserve - Robert & Sandra Brown - Foxton Merlin Kate
6. Dry cow or Heifer 2 yrs & under 3 yrs
1st $15.00, 2nd $10.00, 3rd $5.00.
Prize Money donated by NSW Farmers Federation
1
Robert & Sandra Brown
Foxton Big time Melys
14.1.05
Belles Jade
Siesta Mals Melys
7. Cow in Milk under 21/2 yrs
1st $30.00, 2nd $20.00, 3rd $15.00.
Prize Money donated by Elders - Moss Vale
8. Cow in Milk 2.1/2 and under 3 yrs
1st $50.00 Voucher donated by Farm Services , 2nd $20.00, 3rd $15.00
Prize Money donated by Jim Hindmarsh & Co
3
JE Keys
Golden Eve TV62
9.10.05
Golden Boy of Ferreira
Shirlawn FP Eve
2
Robert & Sandra Brown
Foxton Furo Pam
24.01.05
Nadine Furor (Canada)
Rowantree Potent Pam
1
Robert & Sandra Brown
Foxton Rapid Sunella
10.8.04
Rapid Bay Just Waif (Can)
Siesta Sunella
INTERMEDIATE CHAMPION FEMALE
$50.00 donated by Commonwealth Bank
RESERVE : $25.00 Donated by Robert & Sandra Brown
Robert & Sandra Brown - Foxton Rapid Sunella
Reserve - Robert & Sandra Bworn - Foxton Furo Pam
9. Dry cow over 3 yrs
1st $25.00, 2nd $15.00, 3rd $10.00
Prize money by Rabobank
10. Cow in milk 3yrs & under 4 yrs.
1st $45.00, 2nd $30.00, 3rd $15.00.
Prize Money donated by Reeves Transport
1
Robert & Sandra Brown
Foxton Vipors Leciie
30.03.04
Mannix Vipor (Can)
Wollingurry Jades Leciie
11. Cow in Milk 4 yrs to 5 yrs. - 1st $45.00, 2nd $30.00, 3rd $15.00.
Prize Money donated by Mr Larry Osterhaus, Hot Potatoes
1
Robert & Sandra Brown
Foxton Sambos Doris
2
Brad Maloney
Sugarloaf Kava Buttercup
12. Cow in Milk over 5 yrs - 1st $45.00, 2nd $30.00, 3rd $15.00.
Prize Money donated by Schofield Holsteins
2
JE Keys
Bowraville Xena
4.4.02
Homestead Earnest
Bowra Thirtle
3
Douglas Bird
Bullimbo Owls Clar
9.97
Highland Duncan Lester
Bellimbo Owls Buttercup 6th
Robert & Sandra Brown
Bushlea Saturns Fernleaf
6.4.99
Van Holme Saturn (Can)
Bushlea Brass Fern Leaf
1
A Gavenlock
Brunchilla V Beccy
12.11.01
Vision
13. Pen of Three Cows - 1st $15.00, 2nd $10.00.
Prize Money donated by WR Beresford & Associates
2
JE Keys
1
Robert & Sandra Brown
14. Dam & Daughter or 2 Daughters - 1st $15.00, 2nd $10.00, 3rd $5.00.
Prize Money donated by Winnie & Shane Oslear.
15 Best Registered Female Bred & Exhibited by a Financial Member of Cumberland & District Cattle Club (1 entry per member) - 1st $25.00 over 1st 5 placegetters.
1
Robert & Sandra Brown
16. Best Uddered Cow - Cole Family Trophy &
$100.00 Donated by Jim Hindmarsh & Co
JE Keys - Bowralville Xena
Senior Champion Female
$250.00 donated by Show Society &
Ruakura Developments Trophy
( 10 Litres Bovidine )
A Gavenlock - Brunchilli V Beccy
Reserve : 1/2 Tonne Calf Pellets donated by Vella Stockfeeds.
Robert & Sandra Brown - Foxton Sambos Doris
Premier Jersey Breeder
Special Ribbon
Robert and Sandra Brown